Technik Usług Pocztowych i Finansowych

Okres nauczania: 1 rok
System nauczania: zaoczny

Jeśli jesteś osoba kreatywną, otwartą na nowe rozwiązania oraz komunikatywną w stosunkach międzyludzkich kierunek ten jest właśnie dla Ciebie. Oprócz przyjmowania, przewozu, doręczania i wydawania przesyłek pocztowych i kurierskich poznasz techniki prowadzenia promocji i aktywnej sprzedaży świadczonych usług, a także prowadzenia obrotu pieniężnego i usług bankowych.

NAUCZYSZ SIĘ:
  • stosuje przepisy prawa dotyczące operatorów pocztowych i przedsiębiorstw kurierskich;
  • sporządza i analizuje dokumenty związane z zawieraniem umów na usługi pocztowe i kurierskie;
  • posługuje się komputerowymi programami użytkowymi stosowanymi w usługach pocztowych;
  • przyjmuje wpłaty i dokonuje wypłat przekazów pieniężnych z różnych tytułów;
  • rozróżnia rodzaje, etapy i zasady inwentaryzacji oraz stosuje różne metody przeprowadzania inwentaryzacji;
  • identyfikuje i oblicza wskaźniki jakości świadczonych usług pocztowych i kurierskich.

PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Po ukończeniu tego kierunku bez problemu znajdziesz pracę w:
  • przedsiębiorstwach świadczących usługi pocztowe;
  • przedsiębiorstwach świadczących usługi kurierskie;
  • przedsiębiorstwach świadczących usługi finansowe;
  • firmach logistycznych;
  • firmach spedycyjnych.

Nauka zawodu jest realizowana w ramach Szkoły Policealnej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej.

Plan nauczania Liczba godzin w cyklu nauczania
Bezpieczeństwo i higiena pracy 15
Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej 15
Język obcy zawodowy 25
Kompetencje personalne i społeczne 15
Organizacja pracy zespołu 15
Towaroznawstwo i magazynowanie 20
Prawo konsumenta 20
Marketing 10
Technologia informacyjna w zawodzie 15
RAZEM: 150
Świadczenie usług pocztowych i kurierskich 55
Realizowanie usług finansowych 54
Realizowanie obrotu towarowego 54
RAZEM: 163
AU.67. Wykonywanie zadań rozdzielczo-ekspedycyjnych w usługach pocztowych i kurierskich
Opracowywanie przesyłek 65
Ekspediowanie i przewóz przesyłek 65
RAZEM: 130
RAZEM W CAŁYM CYKLU KSZTAŁCENIA: 443
Praktyki zawodowe: 4 tygodnie = 160 godzin

Kwalifikacje:
AU.66. Świadczenie usług pocztowych, finansowych i kurierskich oraz w zakresie obrotu towarowego.
AU.67. Wykonywanie zadań rozdzielczo-ekspedycyjnych w usługach pocztowych i kurierskich.

Wystawiamy zaświadczenia do ZUS, KRUS, MOPR, i inne.
Wystawiamy legitymacje szkolne = zniżki na przejazdy i inne.

Aby uzyskać tytuł zawodowy należy mieć ukończoną minimum szkołę średnią, nie jest wymagana matura.

Nauka trwa 1 rok, tj. 2 semestry. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym lub stacjonarnym.